Sıkça Sorulan Sorular

 

 

Site üyeliği ücretli midir?

 

Siteye üye olmak neden gerekli?

 

Siteye üye olmaya çalışıyorum, tüm bilgileri istendiği gibi dolduruyorum ama yine de hata mesajı alıyorum.

 

Daha önce kullanıcı adım ve şifrem ile siteye girmekle beraber, şimdi hata mesajı alıyorum.

 

Üye olmaya çalışıyorum ama "bu kullanıcı adı ile daha önce üye olmuş başka birisi var" şeklinde bir hata mesajı alıyorum.

 

Benim e-posta adresim yok. Arkadaşımın e-posta adresini kullanabilir miyim?

 

Site arama motorunda aradığımı bulamıyorum.

 

Benim yayınlanmış çalışmam sitede neden görülmüyor?

 

Sitede neden Merck ağırlıklı bilgiler var?

 

Sitede değinilen malzemeleri siz pazarlıyor musunuz?

 

Soru    : Site üyeliği ücretli midir?

Yanıt   : Hayır, bu site bugün parasal anlamda ücretsiz olduğu gibi, yarın da sizden ücret olarak maddi bir katkı istemeyeceğiz. Ancak, üyeliğin daha ağır bir ücreti var. Nasıl ki biz bilgimizi sizle paylaşıyoruz, sizin de bilginizi bizle ve diğer meslektaşlarımızla paylaşmanızı istiyor ve bekliyoruz.

 

Soru    : Siteye üye olmak neden gerekli?

Yanıt   : Sadece bilgi güncelleştirmelerinden haberdar olmanız ve gerektiğinde sizinle sağlıklı iletişim kurabilmemiz için gerekiyor.

 

Soru    : Siteye üye olmaya çalışıyorum, tüm bilgileri istendiği gibi dolduruyorum ama yine de hata mesajı alıyorum.

Yanıt   : Bazı meslektaşlarımızın bilgisayarlarındaki işletim sistemi Türkçe karakterleri desteklemiyor. Bir diğer deyiş ile, bizden gelen bir hata değil. Böyle bir sorun ile karşılaştığınızda lütfen Türkçe karakter kullanmadan bir daha giriş yapın.

 

Soru    : Daha önce kullanıcı adım ve şifrem ile siteye girmekle beraber, şimdi hata mesajı alıyorum.

Yanıt   : Üye bilgilerinin güncelleştirilmesi yapıldı. Bu işlem sırasında bazı üyelerin şifreleri ve/ veya kullanıcı adları değişti. Yapacağınız şey orta sayfadaki "üyelik" butonu ile girip, "kullanıcı adımı/şifremi unuttum" seçeneğini tıklamanızdır. Sizden sadece e-posta adresini girmeniz istenecektir, e-posta adresinizi gönderdikten birkaç saniye sonra kullanıcı adınız ve şifrenizi e-posta adresinizde göreceksiniz.  

 

Soru    : Üye olmaya çalışıyorum ama "bu kullanıcı adı ile daha önce üye olmuş başka birisi var" şeklinde bir hata mesajı alıyorum.

Yanıt  : Evet, sistemin güvenliği açısından daha önce alınmış kullanıcı adı ve/ veya e-posta adresinin bir kez daha kullanılması engelleniyor. Bu sadece teknik açıdan sistemin korunması ve kuşkusuz çok daha önemli olarak sizin bilgiye erişmeniz açısından gereken bir ayrıntı. 

 

Soru    : Benim e-posta adresim yok. Arkadaşımın e-posta adresini kullanabilir miyim?

Yanıt  : Arkadaşınız bu siteye kendi e-posta adresi ile üye ise bir yukarıdaki soru – yanıt bağlamında kullanamazsınız. Üye değilse hiçbir engel yok. Ama size kendinize özgü bir e-posta adresi almanızı öneririz.

 

Soru    : Site arama motorunda aradığımı bulamıyorum.

Yanıt  : Öncelikle aradığınız kelimenin farklı yazılış şekillerini de deneyin. İlgili bölümde de belirttiğimiz gibi örneğin Staphylococcus arıyorsanız, stafilokok olarak da deneyin. Staphylococcus aradığınızda bulacağınız sonuçlar ile yetinmeyin. Stafilokok aradığnızda başka bilgi kaynaklarını da ulaşırsınız. Aradığınız bilgi yok ya da yetersiz ise başta www.google.com ve özellikle klinik mikrobiyolojide diğer Türkçe arama motorlarını  deneyin. Google ve www.superonline.com.tr 'nin Türkçe sitelerde arama seçeneği var. Orada da bulamazsanız bize yazın, uzmanlarımıza danışalım. Kuşkusuz, "site arama motorunda ve burada size önerdiğimiz arama motorlarında bulamadığınız konulara uzmanlarımız yanıt verir" diye bir şey yok. Ama, biz size yardımcı olmaya çalışırız.

 

Soru    : Benim yayınlanmış çalışmam sitede neden görülmüyor?

Yanıt  : Sadece bizim hatamız. Bu konuda mazeretimiz yok ama, çözüm kolay. Yayınızın özet sayfasını fotokopi olarak "Dergi adı (yıl)cilt(sayı)başlangıç sayfa no – bitiş sayfa no" olan standart yayın künyesi ile "Mikrobiyoloji Sitesi Yöneticiliği, Ceyhun Atıf Kansu Caddesi 45. sokak 13/4 Balgat Ankara" gönderin hemen ekleyelim. Benzer şekilde kongre bildirisi vb. yayınlarınızı da gönderebilirsiniz. Bunlar elinizde MS word dokümanı olarak varsa ek dosya halinde mikrobiyoloji@mikrobiyoloji.org elektronik posta adresine göndermeniz de mümkün.

 

Soru    : Sitede neden Merck ağırlıklı bilgiler var?

Yanıt  : Çünkü Merck ana sponsorumuz. Ancak, tümüyle Merck ürünlerinden bahseden sadece 2 dosya var: "Merck Gıda Mikrobiyolojisi" ve Merck Mikrobiyoloji Hızlı Erişim". Sitenin diğer bölümlerinde Merck 'in rakibi olan ürünlere de sıklıkla rastlanmaktadır. Bu site Merck 'in değil. Merck sadece sponsor. Tümüyle bilimsel bir site kurmaya çalışıyoruz, bu nedenle Merck 'in rakibi ürünlere de doğal olarak yer veriyoruz.

 

Soru    : Sitede değinilen malzemeleri siz pazarlıyor musunuz?

Yanıt  : Kesinlikle hayır. Biz sadece bilimsel bir siteyiz. Bu konuda www.orlab.com.tr sitesini öneririz.